fbpx

K posilke by som sa už nevrátil

Musíš chodiť do posilky, ak chceš nejaké výsledky. Cviky s vlastnou váhou až tak dobre neprecvičia jednotlivé svalové partie. Už máš kúpený proteín? Bez neho ani nezačínaj, nemá to zmysel.

Veľmi dlho som veril týmto nezmyslom. Cvičiť, žiť zdravo, cítiť sa dobre, mať výsledky, byť so sebou spokojný… To všetko sa dá dosiahnuť bez akýchkoľvek doplnkov stravy a drahých vstupov do fitka. 

Cvičím doma s vlastnou váhou a nemíňam peniaze na predražené proteíny. Čo mi pomáha a ako sa zmenil môj vzťah k pohybu?

Väčšinu dňa presedím. Či už v práci, v škole, alebo doma. S tým prišli aj rôzne problémy. Začal ma bolievať chrbát, býval som viac unavený, menej pozorný. Potreboval som s tým niečo robiť. Chcel som sa cítiť lepšie.

Našiel som si spôsob, ktorý mne osobne vyhovuje oveľa viac než cvičenie v posilňovni.  

Rozhodol som sa, že dám šancu knihe Tréning väzňa. Rád by som Vám ju trochu priblížil.

Tréning väzňa je systém, v ktorom sa postupuje od jednoduchých cvikov, ktoré zvládne aj menej pohybovo zdatný človek, až po extrémne náročné a pokročilé cvičenia. 

Keď splníte jeden level náročnosti, môžete ísť na ďalší. Ak máte napríklad problém robiť plné kľuky, postupne sa k nim prepracujete cvičeniami, ktoré Vás na to dobre pripravia.

Aké sú výhody tohto systému?

Nadmerná záťaž kĺbov je zodpovedná za obrovské množstvo zranení. Tréning väzňa je vypracovaný tak, že je tolerantný k slabým kĺbom. Na začiatku ide hlavne o ich posilnenie, aby potom neskôr zvládali aj náročnejšiu záťaž.

Cvičenie s vlastnou váhou je veľmi funkčné. Človek sa naučí perfektne ovládať svoje telo. Svalové partie necvičí izolovane, ale presne tak, ako sú použiteľné v reálnom živote.

Keď zvládnem jeden stupeň náročnosti, mám pred sebou ďalšiu výzvu. Je skvelé na sebe pracovať a stále sa posúvať dopredu.

Myslel som si, že musím cvičiť každý deň, aby to malo zmysel. To pri všetkých veciach, ktorým sa venujem, neprichádzalo do úvahy. 

S Tréningom väzňa cvičím 2 až 3 krát za týždeň a úplne mi to stačí. Nie je to málo na udržiavanie sa vo forme a zároveň to nie je tak veľa, že by sa to nedalo zaradiť do týždenného plánu.

Cítim sa skvelo, nebolí ma chrbát. Moje dni sú produktívne. Som zdravý a som vo forme. Na každé cvičenie sa teším, nie je to pre mňa nepríjemné. Nemusím sa do toho nútiť.

Svaly aj kĺby potrebujú čas na regeneráciu a rast. Časté cvičenie, napríklad každý deň, rozvíja skôr svalovú kondíciu a výdrž. Ak chceme budovať svalovú hmotu a silu, určite je výhodnejšie nechať si väčšie pauzy medzi tréningami. 

Veľmi sa mi páči cvičenie z pohodlia domova, keď nemusím strácať čas dochádzaním. Svoje peniaze radšej investujem do kvalitnej zdravej stravy, než na drahé vstupné.

Som proti posilňovni?

Rozhodne nie. Verím, že sa to tiež dá robiť veľmi efektívne a že to má zmysel.

Cvičenie s vlastnou váhou mi však dalo úplne nový elán, motiváciu a radosť z toho, že pre seba pravidelne robím niečo zmysluplné. 

Možno bude tento systém vyhovovať práve aj Vám. Dajte mu šancu. Môže sa stať, že budete milo prekvapení. 

Budem rád, keď sa podelíte o Vaše skúsenosti s cvičením. V ďalšom článku budem písať o strave, ktorá môže byť častokrát ešte dôležitejšia než samotný tréning.

Prajem Vám krásny a produktívny týždeň.

https://www.martinus.sk/?uItem=144613

Tréning väzňa – Paul Coach Wade

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *