fbpx

Z hudobného antitalenta učiteľom klavíra

Moje meno je Denis Dinga. Venujem sa hre na klavír od skorého detstva. Nemal som s klavírom ľahké začiatky.

Chodil som do základnej umeleckej školy a stretol som sa s veľmi nepríjemným spôsobom výuky. Moja prvá učiteľka ma od hudby úplne odradila, hodiny klavíra som nenávidel.

Vôbec mi to nešlo. Učiteľka hovorila rodičom, nech ma z klavíra odhlásia, že nemám talent ani hudobný sluch, že to nemá zmysel. „Dajte ho radšej na futbal.“

Prešli 3 roky a vôbec som sa nezlepšoval. Len som bol stále viac a viac znechutný z hudby a z klavíra. Na hodiny som chodil len z donútenia a veľmi som si prial skončiť.

Dozvedel som sa, že moja učiteľka ide do dôchodku a že príde namiesto nej niekto nový. Rozhodol som sa, že tomu dám ešte druhú šancu a že uvidím, aké to bude.

Dostal som novú učiteľku a môj vzťah k hudbe sa od základov zmenil. Vďaka jej pozitívnemu prístupu a skvelej atmosfére na hodinách som začal veľmi rýchlo dosahovať výsledky.

Začali sme sa venovať veciam, ktoré ma veľmi bavili. Nenútila ma hrať nezáživné cvičenia a staré skladby, ktoré sú na ZUŠ povinné. Zamerali sme sa na to najdôležitejšie – aby som mal z klavíra radosť. Dovtedy som ani nevedel, že to je možné.

Nakoniec nebola chyba v tom, že by som bol „hudobný antitalent“. Problém bol v tom, že prvá učiteľká, ktorá ma mala k hudbe viesť, inšpirovať a pozitívne motivovať, ma od klavíra úplne odradila a každý týždeň počas lekcie ničila môj potenciál.

Dnes klavír učím. Časom som vymyslel efektívny systém, ktorý sa zameriava práve na radosť z hudby a pochopenie základnych princípov, s ktorými sa dá už za pár týždňov napríklad tvoriť vlastné skladby.

Moji študenti sú nadšení a rýchlo sa posúvajú vpred. Pokladám to za moje poslanie a zároveň to vnímam ako veľkú príležitosť, že môžem pomáhať ľuďom plniť si svoje sny a ukazovať im, aká je hudba krásna a jednoduchá.

Martin H., 43 rokov

Denisi, s tvým stylem výuky jsem velice spokojen. Už od první chvíle, když si mi sdělil, že jedny z nejpopulárnějších skladeb jsou vlastně hrozně jednoduché, jsem věděl, že jsi ten nejlepší učitel pro mě. Také si myslím, že v jednoduchosti je krása. On-line výuka mi naprosto vyhovuje, ušetřím tím čas, který mohu zas věnovat třeba procvičování. Hodiny jsou nenásilné, dokážeš se skvěle vcítit do potřeb a tužeb žáka a rád se pak těším na další hodinu. Moc děkuji.

Učím hru na klavír deti aj dospelých v Prahe. Okrem toho sa venujem online výuke. Pomáham plniť sny dospelým, ktorí nemali príležitosť venovať sa klavíru skôr.

Viera C., 60 rokov

Kurz ktorý som absolvovala sa mi veľmi páčil, som z neho nadmieru nadšená a mnohonásobne prevýšil moje očakávania. Naučila som sa tu rozumieť hudbe a objavila som tajomstvo klavíra. Od detstva som túžila rozumieť hre na klavír a pochopila som to až teraz. Každá hodina bola priam čarovná, pred Denisom klobúk dole. Jeho pokoj, znalosti, prístup – to sa len tak nevidí. Najviac ma bavilo, že som sa naozaj v učení posúvala a dokázala si zahrať a tvoriť veci. Mala som aj obavy z môjho veku, ale tie sa rozplynuli a tento kurz by som odporučila naozaj každému. Obrovská vďaka.

Na klavíri sa môže naučiť hrať naozaj každý. Nezáleží na Vašom veku ani talente. Ak Vám niekto niekedy povedal, že nemáte hudobný sluch, nič to neznamená. Nie je to vec, s ktorou sa musíte narodiť, všetko sa dá naučiť. 

Jelena N., 68 rokov

Dobrý den Denisi, chtěla bych Vám poděkovat za klavírní kurz, který jsem nedávno dokončila. Bylo pro mě velmi zajímavé seznámit se s hudební teorií, kterou jsem do té doby neznala. Bylo to zábavné a pro mě i dobrodružné – objevovat zákonitosti tónin a harmonie. Nadchla mě možnost improvizace! Těším se, že hra na klavír se stane součástí mého života. Děkuji za povzbuzení a srozumitelný výklad.

Učím moderným a zrozumiteľným spôsobom. Nemám rád zložité a zbytočne komplikované poučky. Hudobnú teóriu učím tak, aby moji študenti porozumeli hudbe sedliackym rozumom. Najdôležitejšie je, aby ju vedeli využiť v praxi.

Anna K., 76 rokov

Som veľmi vďačná, že som mohla absolvovať kurzy Piano Boost. Z počiatku sa to zdalo vzhľadom k môjmu veku dosť odvážne. Ale o tom je život. Sny si treba plniť v každom veku a ja som veľmi rada, že sa mi tento môj dlho snívaný sen konečne splnil. Denis je veľmi dobrý učiteľ. Vysvetľuje úžasne, zrozumiteľne a pochopiteľne aj pre moju generáciu. Pred kurzom som nevedela zahrať nič, nepoznala som noty. Teraz rozumiem základom hudobnej teórie, dokonca si viem zahrať piesne Dedinka v údolí, Ja mám koně, Holubí dúm, či Hallelujah. Začala ma baviť aj vážna hudba. Milujem skladbu Pre Elišku. Naučila som sa v jednoduchosti improvizovať a zložila som si moju prvú pieseň. Teším sa aj na spoluprácu v budúcnosti. Denisovi veľmi ďakujem a vrelo ho všetkým odporúčam. Skúste to, stojí to naozaj za to.

S mojimi študentami hrávame moderné skladby, ktoré ich bavia.

Kladiem dôraz na individuálny prístup a potreby každého študenta. Veľmi rád pomôžem nájsť si cestu ku hre na klavír aj Vám. Bude mi cťou, keď tu budem môcť byť pre Vás na Vašej ceste.

Viac informácií o tom, ako Vám viem s klavírom pomôcť nájdete na nasledujúcom odkaze:

Efektívny klavír 1

Myslíte si, že na klavír nemáte talent? Alebo že si svoj sen nikdy nesplníte? Možno ste to už aj niekedy skúsili a nevyšlo to presne podľa Vašich predstáv.

V mojom online kurze klavíra pre začiatočníkov Vám veľmi rád ukážem, že hrať na klavír sa dokáže naučiť naozaj každý, kto po tom túži. Stačí vedieť, ako na to efektívne.

online kurz klavíra pre začiatočníkov
online kurzy klavíra Piano Boost