fbpx

Neveril som vlastným očiam

Kniha Najedzte sa do štíhlosti od pani Mačingovej mi zmenila život k lepšiemu. Pomohla mi s niektorými zdravotnými problémami a produktivitou. Zlepšila kvalitu mojich dní. Cítim sa skvelo a mám pocit, že konečne žijem naplno. 

Epidémia dnešnej doby

Žijeme v dobe, v ktorej sa máme naozaj vynikajúco. Máme skoro neobmedzený prístup k chutnému jedlu a mnohí konzumujeme ďaleko viac, ako by sme v skutočnosti potrebovali. 

V minulosti ľudia jedli kvôli tomu, aby prežili. Zdá sa, že v dnešnej dobe niektorí žijú preto, aby jedli. Je veľmi ľahké spadnúť do chorobnej závislosti na jedle, obzvlášť keď je okolo nás samé ľahko dostupné pokušenie.

Obezita a aj s ňou spojené civilizačné choroby, ako napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak, infarkty, ateroskleróza, cievne mozgové príhody a ďalšie, sú daň za naše pohodlie. 

O čom je Najedzte sa do štíhlosti?

Niekoľko ľudí z mojej rodiny vyskúšalo 28-dňový stravovací program z tejto knihy. Chválili si ho a hovorili, že im pomohol. Rozhodol som sa mu dať šancu.

Jeho cieľom je doplniť si chýbajúce živiny a nepridávať telu zbytočnú prácu navyše. Často zaťažujeme telo nezdravou stravou, alkoholom, kozmetikou s toxickými látkami či ďalšími spôsobmi, o ktorých ani nevieme. Musí sa s tým vysporiadať a nestíha efektívne zneškodniť toxíny a spaľovať nahromadené tuky.

Prečo som do toho išiel?

Pred pár rokmi mi diagnostikovali intoleranciu na histamín. Ten obsahuje v určitej miere veľké množstvo potravín a niektoré podporujú jeho produkciu v tele. Telo s intoleranciou ho nevie efektívne odbúrať, hromadí sa v ňom a spôsobuje rôzne ťažkosti.

Mne sa zvykla točiť hlava, mal som problémy s únavou, bolo mi ťažko od žalúdka. Neskôr som zistil, že histamín bol pravdepodobne zodpovedný aj za väčšinu mojich migrén.

Jasné, že som sa potom nemohol naplno sústrediť na povinnosti. Všetko mi trvalo dlhšie a nemal som až takú radosť z vecí, ktorým som sa venoval, aj keď dávali zmysel a napĺňali ma.

Chcel som zmeniť svoje stravovanie a životný štýl. Chcel som sa cítiť dobre, schudnúť nadmerný tuk, bojovať s únavou a migrénami.

Ako mi to pomohlo?

Výraznú zmenu som začal pociťovať už po pár dňoch. Po každom jedle som sa cítil čerstvý a pripravený byť efektívny. Nebolo mi ťažko, nebolelo ma brucho a netočila sa mi hlava. Výrazne sa mi znížil počet migrén.

Už počas tretieho týždňa som na sebe pozoroval, že sa mi poznateľne zredukoval nadmerný tuk na bruchu a na bokoch. Neveril som vlastným očiam. Nemal som ho nejako extra veľa, ale nikdy predtým som sa ho nedokázal zbaviť, aj keď som sa akokoľvek snažil.

Mám radosť z vecí, ktoré robím. Môžem sa im venovať naplno. Vôbec ma neobmedzuje pocit ťažkosti. Cítim sa ľahko a príjemne. Viac ma napĺňajú moje aktivity a mám motiváciu ich robiť poriadne.

Rýchlejšie sa mi učí, oveľa ľahšie si pamätám. Mám väčší elán v práci aj napriek tomu, že pracujem poobede až večer. Som menej unavený.

Fyzické zdravie je veľmi úzko prepojené s psychickým. Odkedy jem zdravšie, pozorujem na sebe, že som šťastnejší, pozornejší a vyrovnanejší. Mám väčšie sebavedomie

Myslel som si, že zdravá strava nemôže byť chutná. Veľmi rýchlo som sa presvedčil o opaku. 

Doplnili sa mi všetky potrebné vitamíny a minerály. Nezdravé potraviny mi vôbec nechýbali. Myslel som si, že to bez sladkostí nevydržím. Nebolo to tak. Pri pohľade na čokoládu mi prichádzalo zle. Vôbec som na to nemal chuť.  

Po dokončení 28-dňového programu som vôbec nemal túžbu vrátiť sa k starým návykom. Knižka ponúka ďalšie návrhy, ako pokračovať. Ja som si stravovací program upravil, kombinujem ho s ďalšími zdravými receptami.

Žiadna šablóna neexistuje

Každý človek je iný a vyhovuje mu individuálny stravovací plán. Niekomu robí dobre napríklad keto-diéta. Pre iného človeka môže byť kontraproduktívna až devastačná.

Je dôležité skúšať a nájsť si to, čo robí dobre práve Vám. Nie za každú cenu ísť za tým, čo zabralo u nejakej celebrity alebo Vašej známej.

Ak máte nejaký zdravotný problém alebo bojujete s nadváhu, veľmi Vám knihu Najedzte sa do štíhlosti odporúčam. Ak máte pochybnosti, či je vhodná aj pre Vás, môžete sa poradiť s Vaším lekárom alebo nutričným poradcom.

Ak máte stravovací program, ktorý Vám vyhovuje a s ktorým ste spokojní, budem veľmi rád, keď mi dáte vedieť.

Prajem Vám krásny a produktívny týždeň.

Najedzte sa do štíhlosti 1 – Antónia Mačingová:

https://www.martinus.sk/?uItem=200073

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *