fbpx

Hudobná abeceda jasne a prehľadne

Našu normálnu abecedu všetci poznáme. Skladá sa z písmen: A B C D E F G H I J K L M…

Hudobná abeceda je omnoho jednoduchšia. Používame v nej len prvých 7 písmen z našej celej abecedy: A B C D E F G

Klávesy na klavíri majú názvy práve podľa týchto písmen.

Na klavíri sa nám pravidelne opakujú 2 čierne klávesy a 3 čierne klávesy, 2 čierne klávesy a 3 čierne klávesy. Takto to ide cez celý klavír. Keď si nájdeme klávesu A, budeme si od nej vedieť pomenovať všetky ostatné klávesy.

Nájdeme si ktorékoľvek 3 čierne klávesy na klavíri (napríklad približne v strede klavíra). Medzi nimi sú 2 biele klávesy. Klávesa A je tá viac vpravo (vyššie).

Keď už máme klávesu A, môžeme si od nej odpočítať názvy všetkých ostatných kláves. Bude to vyzerať takto:

Vidíme, že sme sa znovu dostali k 3 čiernym klávesám. Už vieme, že vyššia z 2 bielych kláves je klávesa A. Odtiaľto sa nám bude hudobná abeceda opakovať. Takto to bude fungovať cez celý klavír.

Rôzne krajiny na svete majú v systéme mierne odlišnosti. Tento systém sa využíva hlavne na západe. U nás má jednu maličkú zmenu. Namiesto klávesy B používame klávesu H:

Teraz už vieme pomenovať každú jednu bielu klávesu na klavíri. U nás sa s hudobnou abecedou stretneme najčastejšie v tvare, keď začína od klávesy C:

Klávesu C nájdeme rýchlo tak, že si nájdeme 2 čierne klávesy. Klávesa C sa nachádza hneď vľavo od nich (nižšie).

Teraz už rozumieme tomu, odkiaľ sa názvy kláves nabrali. Nie je to náhodné poradie, ale vychádza práve z našej normálnej abecedy. V tomto tvare sa s ňou budeme pri hre na klavír stále stretávať:

C D E F G A H C

Odporúčam Vám, aby ste sa hudobnú abecedu naučili naspamäť. Tiež si skúste zapamätať názvy všetkých 7 kláves tak, aby ste ich hneď napohľad spoznali a nemuseli si ich vždy odpočítavať od začiatku (od C). Budete to vedieť v praxi oveľa efektívnejšie a rýhlejšie použiť.

Ak máte záujem, môžete si v nasledujúcich cvičeniach hudobnú abecedu precvičiť, prípadne sa otestovať:

Prajem Vám veľa úspechov a zábavy pri klavíri.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *